Sametová revoluce – 30 let poté a dnešní zápas o povahu demokracie

Tématem červnového setkání Kolegia Paměti národa byla sametová revoluce – 30 let poté a dnešní zápas o povahu demokracie,.

V neděli 23. června 2019 se uskutečnila na Letné demonstrace. Lidé protestovali proti zneužívání státní moci ve prospěch trestně stíhaného předsedy vlády a proti prorůstání politiky se zájmy jedné podnikatelské skupiny. Občanské protesty se odehrávaly v roce oslav 30 let od pádu komunismu a byly často srovnávány s demonstracemi po 17. listopadu 1989.

Je toto srovnání patřičné? V čem se dnešní zápas o povahu naší demokracie liší od boje za svobodu v listopadu 89? Co můžeme a máme pro zachování ideálů sametové revoluce dělat? Je to vůbec ještě dnes žádoucí?

O těchto otázkách debatovali 25. června 2019 na setkání Kolegia Paměti národa:

  • Petr Pithart, někdejší disident a politik 
  • Luboš Dobrovský, někdejší disident a politik 
  • Mikuláš Minář, Milion chvilek pro demokracii

Celou debatu vysílalo DVTV, záznam můžete zhlédnout na tomto odkazu.

 

 

 

Adventní výzva

„Vyzýváme politiky, aby nezavírali oči před anexí cizích území a jiným porušováním mezinárodního práva. Varujeme před ruským nacionalismem, propagandou a znevažováním vítězství nad komunismem.“

V prosinci 2015 Kolegium Paměti národa sestavilo společně s protinacistickými a protikomunistickými odbojáři manifest Adventní výzva, ke které se připojilo přes 15 tisíc lidí.

Dne 2. února 2016 se v právní kanceláři White & Case sešli členové Kolegia Paměti národa, aby společně prodiskutovali význam manifestu a případné další kroky.

Máme se bát propagandy?!

Dramatický rozvoj informačních technologií otevřel za poslední dekádu nebývalý prostor nejen pro šíření poplašných zpráv, konspiračních teorií, ale také promyšlené propagandy jakožto součásti tzv. hybridní války. Kolegium Paměti národa uspořádalo v sídle advokátní kanceláře White&Case dne 30. 6. 2015 k aktuálním hrozbám informační války debatu. Tentokrát v panelu diskutovali filozof a bývalý disident Daniel Kroupa, literární historik Martin C. Putna a komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák. Večer moderoval Robert Břešťan.

Česká média v roce nula

Ve čtvrtek 2. 4. 2015 se v sídle advokátní kanceláře White&Case konalo debatní setkání Kolegia Paměti národa. V panelové diskuzi se Sabina Slonková, Daniela Drtinová, Lenka Zlámalová, Michal Kubal a Robert Břešťan věnovali tématu nezávislosti/závislosti českých médií. Ovlivňování mediálního obsahu majiteli či politickými činniteli je stále více patrné nejen v soukromých, ale i ve veřenoprávních médiích. Podle slov Michala Kubala je současný tlak na Českou televizi brutální, kromě obvyklých vnitropolitických sil, musí nyní čelit velkým tlakům ze zahraničí. Sabina Slonková pak uvedla pozadí ovládnutí mediálního domu MAFRA Andrejem Babišem.

Válka na Ukrajině a evropská zahraniční politika

„Paměť národa nám připomíná, abychom nebyli lhostejní k porušování lidských práv a mezinárodních smluv.“

Kolegium Paměti národa 21. října 2014 v kavárně Krásný ztráty uspořádalo debatní večer na téma války na Ukrajině a evropské zahraniční politiky.

Diskuze se zúčastnil bývalý velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský, zástupce ruské menšiny v Radě vlády Alexej Kelin, reportér Hospodářských novin Ondřej Soukup a velvyslanec ČR v USA Hynek Kmoníček. Napjatou debatu moderoval novinář Robert Břešťan.

Má vůbec smysl, neustále si připomínat totalitu?!

„Má vůbec smysl, neustále si připomínat totalitu?!“

Od pádu komunistického režimu ve střední a východní Evropě uběhlo více než dvacet pět let. Stále však ve společnosti nepanuje shoda ohledně charakteru minulého režimu. Má smysl, neustále totalitu připomínat? A jakým způsobem? Nestal se z anti-komunismu falešný fetiš některých politických stran? Lze totalitu připomínat bez hodnotících soudů? Na půdě Kolegia Paměti národa jsme se proto rozhodli uspořádat debatu, zaměřenou právě na tyto otázky.

Panelové diskuse se zúčastnili někdejší disident, politik, filosof Daniel Kroupa, publicista Roman Joch a politologové Ondřej Slačálek a prof. Pavel Barša, moderátorem byl novinář Robert Břešťan. Debaty se kromě uvedených živě účastnili více než čtyři desítky členů a hostů kolegia.